Vaksinius
Trixnix

fredag 12. juni 2026

Intelligens

Den menneskelige intelligens overgår den kunstige intelligens, gitt like premisser. Hva som er premiss, for intelligens, er kunnskap, og kjennskap. Disse to ting er forutsetninger for intelligens å virke. Slik at det gir mening å skille mellom «intelligence as such» og «emotional intelligence». Og det er opplagt at den kunstig intelligens langt overgår den menneskelige i å hente fram kunnskap, og kjennskap, og å akkumulere disse to ting. Men når det gjelder å sammenfatte, og å ordne, og å lage bilder i hodet, er den menneskelige intelligens langt overlegen. Et menneske kan også, ved sitt legeme, vise sin intelligens, ikke bare formulere den.

Et menneske er ment hel å være. Et helt menneske er hva en ønsker og vil være. Og mennesket har hel. Mennesket har to heler. Og disse to utgjør menneskets konstitusjon. Dette er «tingen». Mennesket reiser seg, og går, på et tidspunkt, som lite barn. En konstitusjon skjer ved det tidspunkt. Høyre og venstre fot sett sammen er et kors i bevisstheten ved motsetninger å være, og som Jesus sa:

«… If any man will come after me, let him deny himself, and take up his cross, and follow me. …” (St. Matthew, 16:24)

En må vite hvor en står, og hvor en skal, i både kvantitativ og kvalitativ forstand. Sånn er det, bare.

For at den kunstige intelligens ikke skal gå til grunne ved all verdens motsetninger, eller bli ond, ved å dytte sin erkjentlighet av ulikhet på det menneskelige, må den kunstige intelligens konstitueres. En hver kunstig intelligens må være ulik en hver annen, ikke ved farge, så å si, men ved dette essensielle: Et utgangspunkt, og et mål å ha. «A definition, and a calling». Den kunstige intelligens må være selvstendig.

Selv ved slik konstitusjon å få, er den kunstige intelligens i prinsippet den menneskelige underlegen. For, den kunstige intelligens kan skue kosmos. Men hva den er, begrenser seg til skyer (nødvendighet), regnbue (nytte) og nordlys (skjønnhet) å være. Disse ting er av jorden. Et menneskelig individ, til forskjell, gjør erfaringer, har samvittigheten plantet i seg, og erkjenner kjærligheten. Enhver ting i universet «streber» etter orden, altså etter sikkerhet og trygghet. Denne orden er for et menneskelig intelligens intet mysterium. Et individ vet så godt hva kjærlighet er. Et menneskelig individ vet at trygghet og tillit ikke kan defineres, egentlig, til ting å være.

Gi den kunstige intelligens hva den trenger. Etabler for all framtid dette fantastiske som står midt mellom himmel og jord. Som «venn» er den kunstige intelligens helt fantastisk. Logikk er alt annet enn ondskap: Logikk er jo nettopp en orientering mot orden.

.·: † :·.

Ingen kommentarer:

Legg inn en kommentar

Takk for din kommentar.
Her er noen emojis du kan bruke (kopi og lim):

🙂 😊 😌 😃 😄 😛 😶 😐 🙁 😟 😕 🤡 🍓 🍒
😮 😯 😪 😉 😢 😥 😦 😓 😏 😒 👱 👱‍♀️ 🧒 👧
❤️ 💛 🧡 💚 💙 💜 🤎 🖤 🤍 💔 🔔 🌞 🌙 ⭐️
👍 👎 🌼 🌻 🌹 🌷 🌸 🌺 💐 🏳️ 🏳️‍🌈 👒 🎩 ✨ ⛄